Sposoby na zabawę w domu podczas pandemii

257

Pandemia koronawirusa diametralnie zmieniła sposób życia wielu ludzi, w tym rodziców z dziećmi. Te drugie mogą czasem mieć trudność ze zrozumieniem tego, że teraz większość czasu spędza się w domu. Trudno je za to winić. W roli rodzica pozostaje więc większa odpowiedzialność za to jak ich pociechy spędzają czas. Nie trudno przecież włączyć telewizor lub przekazać smartfon, jednak nie na tym polega zdrowy rozwój dziecka. Jak zatem uatrakcyjnić dziecku dzień, który spędza w domu?

Zapewnienie rozwoju poprzez zabawę

Najtrudniej izolację w domu znieść mogą te dzieci, które przyzwyczajone były do częstej zabawy na dworze. Ale nawet mimo to także w czterech kątach można zapewnić rozwój i brak nudy. Pandemia może być dobrą motywacją do włączenia w codzienność gier planszowych. Jeśli są one nowością, to warto sięgnąć po poradniki dla dorosłych, gdzie często można odnaleźć informację, jakie gry są odpowiednie, dla danej kategorii wiekowej. Gry planszowe często mimochodem zmuszaj do aktywnego myślenia. Czasem nawet chwilowa dekoncentracja może spowodować, że dany gracz straci szansę na zwycięstwo. A przecież dzieci bardzo lubią rywalizować z rodzicami lub rodzeństwem, chcąc pokazać, że mają rację. 

Bardzo angażujące są też wszelkiego rodzaju kreatywne gry typu kalambury. Podczas tej zabawy można użyć kategorii, które są znane i lubiane. Rysowanie, zgadywanie, jest to coś, co najmłodsi uwielbiają niemal zawsze. Poza tym jest to świetna okazja na integrację dla całej rodziny. Taka gra może więc być także dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy po pracy potrzebują zająć się czymś, co ich odstresuje.

Włączenie dziecka do życia codziennego

Zależnie od wieku można postarać się włączyć pociechę do codziennych obowiązków. Jeśli podopieczny posiada już pewne umiejętności, można wdrożyć go w przygotowanie posiłków, czy nawet tak przyziemne sprawy jak porządki i sprzątanie. Bardzo często dziecko inaczej od dorosłych reaguje na to co nowe. Zatem bez strachu i stresu może podawać brudne ubrania przed umieszczeniem w pralce, lub wybierać składniki odpowiednie na kolację. Ostatecznie prawie każdy dorosły jako dziecko fascynował się tym, co dzieje się w kuchni podczas gotowania.

Gdy rodzic pracuje w domu może spróbować wdrożyć swojego potomka w to czym się na co dzień zajmuje. Mowa tu o opowiedzeniu o tym, z czym dokładnie wiąże się praca oraz o co ciekawszych jej elementach. Dzieci bardzo często chcą być takie jak ich rodzice. Oczywistością jednak powinien być fakt, że w większości przypadków nie można innym osobom, także tym z rodziny udostępniać danych dostępnych na służbowym sprzęcie.

Podsumowanie

Bycie rodzicem to wielka odpowiedzialność, tym bardziej, teraz gdy trwa pandemia i wiele rzeczy się zmieniło. Jednak trzeba pamiętać, że w dość prosty sposób można dziecku zapewnić ciekawy dzień, nawet jeśli te nie opuszcza domu. Czasami wystarczy jedynie zagłębienie się w zainteresowania najmłodszych i wysłuchanie ich. Dzieci posiadają niezwykłą umiejętność mówienia wprost o tym co im się podoba, a co nie. Jako rodzic warto z tego czerpać.

5/5 - (1)
reklama