Według wielu naukowców, którzy uważani są za ekspertów od edukacji, gry komputerowe mają pozytywny wpływ na rozwój inteligencji i zdolności umysłowych dzieci. Potrafią uczyć myślenia przestrzennego, pamięci logicznej i wielu innych rzeczy. W trakcie grania w gry komputerowe mózg staje się bardzo pobudzony, wbrew temu co niektórzy sceptycy uważają, czyli, że nasz mózg staje się leniwy i niezdolny do działania.
Pozytywne strony grania w gry
Dzięki graniu w gry dzieci są w stanie poznawać nowe technologie, którymi normalnie pewnie nie chciałyby się zainteresować. Jak wiadomo w dzisiejszych czasach obsługiwanie telefonu czy komputera to podstawa, a tu od małego mają do czynienia z tymi urządzeniami i bardzo często dochodzi do tego, że zaczynają sobie lepiej radzić niż starsi. Dodatkowo gry potrafią rozwinąć u dziecka wyobraźnie i myślenie strategiczne. Przez rozgrywkę z innymi graczami, są w stanie poznać, czym jest porażka i że nie zawsze można tylko wygrywać i jak należy się z tym pogodzić.
Negatywne strony grania w gry
Bardzo często nie wiemy z kim dziecko gra w daną grę. Bywa tak, że natrafi na bardzo wulgarny język używany w danej grze. W wielu przypadkach przenosi on ten język z wirtualnego do realnego świata. Używając takiego języka, który w grze jest normalny, nie wie nawet, że kogoś obraził. Ponieważ nikt mu nie wytłumaczył, że jest to złe zachowanie i nie powinno się tak mówić. Gry mogą być także bardzo uzależniające, przez bardzo wciągającą rozgrywkę oraz granie z innymi graczami, bardzo często mamy trudność w tym, by oderwać go od wirtualnego świata. W niektórych tytułach mamy do czynienia z przemocą i wulgarnym językiem. W Polsce rzadko kto przestrzega tego, co jest napisane na pudełko z grą. Przez co nawet najmłodsi mają dostęp do najbrutalniejszych gier, jakie są na rynku.
Podsumowanie
Czy warto zabraniać, grać dziecku w gry? Jeśli treści zostaną dobrze dobrane przez rodziców do wieku dziecka, to wpływ gier będzie bardzo pozytywny dla jego rozwoju i nie wyrządzi żadnej szkody przy prawidłowym dorastaniu dziecka.