Czy warto uczyć dzieci dobrych manier?

190

Uczenie dobrych manier nie tylko ułatwia życie dziecku, ale również jego rodzicom. Mają oni wtedy pewność, że będzie się ono poprawnie zachowywało w miejscach publicznych. Dobre maniery to pojęcie dość ogólne, które może dotyczyć zarówno wspólnych obiadów, jak i zachowań w szkole. Warto uczyć dziecko nie tylko pojedynczych zachowań, ale także empatii w stosunku do rówieśników. Pozwoli to zdobyć więcej kolegów i koleżanek. Dlaczego jeszcze warto uczyć dzieci dobrych manier? 

Zachowanie się w miejscach publicznych 

Złe zachowanie się dziecka w miejscach publicznych może być bardzo stresujące. Wpływa to bardzo źle na odbiór innych osób i może powodować wstyd samych rodziców. Warto uświadomić dziecku, że w cichych miejscach nie należy krzyczeć. Należy też uważać z bawieniem się w poważnych miejscach, gdzie nie powinno się biegać lub skakać. Złe zachowanie dziecka nie musi wynikać z jego złych intencji. To czasami po prostu kwestia niewiedzy i braku zaznajomienia z podstawowymi zasadami. 

Zasady savoir-vivre przy stole 

Dziecko siada do stołu nie tylko przy domowych posiłkach. Może to być również spory problem w przestrzeni publicznej np. w szkolnej stołówce. Bawienie się jedzeniem albo mlaskanie może być wtedy drażniące dla nauczycieli, kolegów albo koleżanek. Dziecko należy na wczesnym etapie życia nauczyć używania sztućców i zasad savoir-vivre. Ułatwi to życie nie tylko ludziom wokół. Dziecko będzie wiedziało jak zachować się przy stole już do końca swojego życia. Należy wtedy zadbać o brak łokci na stole lub zwracać uwagę na powolne przeżuwanie posiłków.

Używanie zwrotów grzecznościowych  

Dzieci na wczesnym etapie życia powinny nauczyć się podstawowych zwrotów grzecznościowych. Świadczy to o wyniesieniu dobrych manier w domu. W ten sposób będzie wyrażało wdzięczność w szkole, co docenią nauczyciele. Dziecko będzie umiało się też przyznać do błędu dzięki prostemu „przepraszam”. Nauczenie „dziękuję” lub „poproszę” na wczesnym etapie funkcjonowania w przestrzeni publicznej spowoduje, że zwroty będą używane również w dorosłym życiu. 

Zachowanie względem koleżanek i kolegów 

Poprawne zachowanie względem rówieśników może wpływać na większą ilość koleżanek i kolegów. Na pewno pomoże to na początkowych etapach znajomości. Wszystko o zdrowiu psychicznym niegrzecznych dzieci mówią badania, które wskazują na unikanie takich osób przez rówieśników. Może się to przełożyć na alienację i choroby psychiczne w przyszłości. Co prawda złe maniery mogą imponować niektórym kolegom, ale w późniejszych latach taka znajomość szybko się kończy. Warto uświadomić dziecku, że powinno szanować rówieśników z klasy i pomagać im w razie różnych problemów. 

Czy dobre maniery dziecka pomagają rodzicom? 

Rodzice, którzy nauczyli dziecko dobrych manier mogą z pewnością spać spokojniej. Mają wtedy pewność, że potomek zachowa się jak należy na następny dzień w szkole lub podczas ważnej uroczystości. Nie trzeba mu co chwilę tłumaczyć, dlaczego postąpiło źle. Rodzice takich dzieci zazwyczaj nie mają problemów na wywiadówkach i nie są zapraszani do dyrektora. Trzeba pamiętać, że poprawne maniery to nie tylko spokój rodzica, ale też spore ułatwienie w życiu samych dzieci.

5/5 - (1)
reklama