Jak pomóc dziecku w nauce podczas pandemii? Najlepsze propozycje!

451

Aktualnie wszyscy znaleźliśmy się w miejscu, gdzie nasze dzieci uczą się zdalnie, ich kontakt z nauczycielem i kolegami jest utrudniony. Wielu z nas zadaje sobie pytanie: jak pomóc dziecku w nauce?

Może nie być to prostym zadaniem, zwłaszcza, że większość z nas nie posiada specjalistycznej wiedzy z zakresu nauczania i wychowania, jakiego możemy spodziewać się ze strony pedagogów czy psychologów. Bazujemy głównie na własnych doświadczeniach. Wcale nie musi tak być! Czytaj dalej, żeby sprawdzić, jakie propozycje dla Ciebie przygotowaliśmy! Będą nieco zaskakujące.

Po pierwsze – odpuść!

Jeśli ciągle zastanawiasz się jak pomóc dziecku w nauce, to wiedz, że pierwszym krokiem, jaki wykonasz jest nauka odpuszczania sobie i własnemu dziecku. To wyjątkowy czas, kiedy wielu z nas nie potrafi się odnaleźć. A co może powiedzieć Twoje dziecko?

Zapewnij mu w miarę dużo spokoju i naucz się odpuszczać. Jedna gorsza ocena, kawałek nieopanowanego materiału to nic wielkiego. Zdarza się najlepszym.

Dodatkowo dzieci najchętniej uczą się tego, czego chcą, co je interesuje, jest emocjonalnie poruszające. Pozwól swojemu dziecku wybrać czego chce się uczyć samodzielnie. A podczas nauki zdalnej zapewnij mu dobre miejsce do nauki, spokój i możliwości kontaktu z nauczycielem.

Daj mu czas i bądź blisko!

Nasza sytuacja szybko się zmienia i czasem nie wiemy jak pomóc dziecku w nauce. Co chwilę spotykają nas zmiany. Raz nasze dzieci zostają w domu, raz wracają do szkół. Trudno nam się do tych ciągłych zmian przyzwyczaić.

Daj swojemu dziecku czas, bo tego najbardziej potrzebuje. Wystarczy chociaż kilka dni, żeby mogło oswoić się z nową sytuacją. Pozwól mu to przeżyć, daj mu czas i miejsce na wyrażenie swoich emocji i obaw. Bądź blisko i zawsze dla swojego dziecka.

Jeśli Twoje dziecko otrzyma od Ciebie emocjonalne wsparcie, będzie wiedziało, że je wysłuchasz, że jesteś obok – na pewno poradzi sobie ze wszystkim.

Potrzeba bardzo niewiele… 

Jak widzisz nie potrzebujesz niesamowitych środków by pomóc dziecku w nauce. Zwłaszcza w czasie kiedy dzieci uczą się zdalnie. Wystarczy Twoja wspierająca obecność, dobre słowo, bliskość, emocjonalna dostępność i zapewnienie dziecku spokoju, a także odpowiednich warunków do nauki.

Zwłaszcza te młodsze dzieci, przedszkolne i wczesnoszkolne potrzebują wiele naszego wsparcia. Małe dzieci, które potrzebują dużo ruchu i uczą się właśnie poprzez ruch i doświadczenie –  potrzebują bliskiej obecności rodzica i zapewnienia im najlepszych warunków do całościowego rozwoju.

5/5 - (3)
reklama