Jak zadbać o edukację swojego dziecka?

220

Nie od dziś wiadomo, że rodzice chcą jak najlepiej zadbać o edukację i rozwój swojego dziecka. Niestety, dobra szkoła to często za mało, by spełnić ten cel. Warto pamiętać, że tradycyjne placówki edukacyjne nie zawsze są w stanie zaoferować rozwój wszystkich istotnych dla dziecka, jak i rodzica umiejętności. Oprócz tego wiedzę warto utrwalać również poza szkołą. W jaki sposób można zadbać o rozwój swojej pociechy poza murami standardowej szkoły?

Dodatkowe zajęcia pozaszkolne — czy warto?

Jedną z opcji na naukę poza szkołą są zajęcia dodatkowe. Niektóre z nich są bezpłatne, szczególnie jeśli organizują je domy kultury. Inne zaś, w szczególności kursy językowe, są płatne. Niezależnie od tego, jest to sposób nauki, który warto wziąć pod uwagę. Zajęcia pozalekcyjne to dla dziecka nie tylko okazja do nabycia nowych zdolności i wiedzy, ale też szansa na poznanie nowych kolegów i koleżanek. W małych grupach dzieci mogą spokojnie rozwijać swoje umiejętności interpersonalne i nawiązywać nowe przyjaźnie. Jest to połączenie czegoś przyjemnego i pożytecznego. Oprócz tego zajęcia pozaszkolne często rozwijają inne umiejętności niż szkoła, m.in. grę na instrumencie, śpiewanie (indywidualne lub grupowe), a nawet grę w szachy.

Internet jako źródło wiedzy dla dziecka

Zajęcia dodatkowe to nie jedyna okazja do rozwoju umiejętności dziecka. Wielu rzeczy można je nauczyć również w domu. Potężnym narzędziem w tym przypadku jest Internet, który współcześnie ma ogromny wpływ na wychowanie dziecka. Umiejętne korzystanie z sieci to bardzo ważna umiejętność, którą warto przekazać swojej pociesze. Można to zrobić w przyjemny sposób, np. wspólnie wyszukując treści edukacyjne, ciekawe filmy albo gry przeglądarkowe. To kolejny sposób na połączenie nauki z przyjemnością. W Internecie można znaleźć także quizy, które umożliwiają sprawdzenie wiedzy zdobytej przez dziecko w szkole.

Jak rozwijać wiedzę i umiejętności dziecka w domu?

Możliwości rozwoju dziecka w domu są naprawdę ogromne. Warto o tym pamiętać i z tego skorzystać, szczególnie w dni wolne od szkolnych zajęć lub pracy. W domu rodzic może wraz z dzieckiem:

  • oglądać filmy edukacyjne lub ulubione bajki, a następnie o nich dyskutować;
  • grać wspólnie w gry edukacyjne, planszowe, karciane lub zręcznościowe;
  • czytać ciekawe bajki i historie, a następnie o nich rozmawiać;
  • grać w proste gry ruchowe lub bawić się w ogrodzie;
  • wymyślać własne zabawy i gry, które rozwiną umiejętności dziecka.

Zawsze trzeba zachować balans

Nauka to jednak nie wszystko, o czym warto pamiętać. Dziecko także potrzebuje odpoczynku i czasu dla siebie, który spędzi po prostu na zabawie. Łączenie edukacji z przyjemnymi aktywnościami to dobry sposób na zachowanie balansu. Nawet w takiej sytuacji należy pozwolić swojemu dziecku na spędzanie czasu z kolegami i koleżankami, swobodną zabawę, a także zwykły odpoczynek. Dzięki temu młody człowiek będzie umiał również w dorosłości odpowiednio zorganizować swój dzień — wypełniać obowiązki, a zarazem nie przemęczać się i zrelaksować.

5/5 - (1)
reklama