Jak zapewnić dziecku aktywną rozrywkę?

317

Zorganizowanie aktywnego czasu dziecku nie musi wymagać wiele wysiłku. Szczególnie, jeśli uświadomimy sobie, że przecież każda zabawa, poprowadzona w mądry i odpowiedni sposób, to nauka, niepowtarzalna możliwość poznawania świata, odkrywanie zależności, rozwój i sposób na zwiększenie zasobu posiadanych umiejętności. Maluchy nie potrzebują wymyślnych atrakcji. Najczęściej wystarczą proste zabawy, aby wyciągnęły z nich naprawdę wiele dobrego. Jak zatem zapewnić aktywną rozrywkę naszym pociechom? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule, oraz na blogu https://poradyrodzicow.pl/, który jest kompleksowym blogiem parentingowym.

Plac zabaw – osiedlowe miejsce wyjątkowych przygód

Osiedlowy plac zabaw jest dla dziecka prawdziwym torem przeszkód, który niezaprzeczalnie wpływa zarówno na jego rozwój fizyczny, jak i psychiczny. Maluch  ćwiczy swoją koordynację ruchową, uczy się radzenia sobie z nowymi sytuacjami, przełamuje strach, nawiązuje relacje, przyjaźnie, a czasami też stawia pierwsze kroki w rozwiązywaniu konfliktów. Plac zabaw daje całe spektrum możliwości rozwoju, dlatego im częściej korzystamy z takiej aktywności tym lepiej. Warto, raz na jakiś czas, zmieniać miejsce zabawy, po to, aby dziecko miało styczność z coraz nowszymi wyzwaniami.

Spacer – codzienne obcowanie z naturą

Wyjście do parku, miasta czy nad jezioro dostarcza dziecku bodźców. Spacer daje maluchom możliwość obcowania z przyrodą czy architekturą, a także po prostu urozmaiconym terenem. Obserwując ptaki, rośliny, a nawet odwiedzając pobliskie, ciekawe miejsca takie jak na przykład nadjeziorne czy nadrzeczne ścieżki, dziecko ma sposobność nie tylko oddychania świeżym powietrzem i budowania własnej odporności, ale też aktywnej i realnej nauki otaczającego go świata przyrody. Jeśli nie mamy czasu na długie spacery, można połączyć je z załatwieniem codziennych spraw, na przykład z wyjściem na zakupy.

Rower – pojedź tam, gdzie nie dojdziesz

Skorzystaj z transportu, który pozwoli Wam dotrzeć w bardziej odległe miejsca. Rower, hulajnoga, deskorolka – wszystko zależy od wieku i możliwości dziecka. Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko nie tylko spędzi aktywnie czas, ale też pozna nowe miejsca, do których nie dojdzie pieszo. Zorganizuj wycieczkę krajoznawczą, do mini zoo, na plażę. Pokazując dziecku cel, zachęcisz je do zaangażowania się w dotarcie do niego. Aby było jeszcze ciekawiej trasę przekształć w zabawę dokładając do tego wyobraźnię dziecka, które przecież zamiast poruszać się po chodniku może razem z Tobą przemierzać na przykład kosmiczny, gwiezdny szlak.

Trochę więcej niż zwykła zabawa

Jeśli masz więcej czasu zorganizuj dziecku grę miejską lub terenową. Wyznacz punkty, do których macie dotrzeć i wykonać zadania. Wspólnymi siłami odkrywajcie stare miejsca w nowy sposób. Możesz wyznaczyć cel, nagrodę, miejsce, które kiedyś mieliście w planach odwiedzić, ale do tej pory nie udało się tego zrobić. Gra nie musi być skomplikowana i długa. Koniecznie dopasuj ją do zainteresowań dziecka, aby nie znudziło się i czuło, że robi z Tobą coś naprawdę wyjątkowego.

Dzięki aktywnemu spędzaniu czasu każdy dzień staje się nowym, pięknym przeżyciem, a dziecko czuje, że jest zaangażowane w coś niezwykłego. Każda taka zabawa staje się wielką przygodą, buduje poczucie własnej wartości, wpływa na odwagę, samoocenę, a także wzmacnia więź i relację między opiekunem a dzieckiem. Dlatego też warto angażować się w te zabawy, by móc również samemu wyciągnąć z nich, jak najwięcej na przyszłość i z każdym dniem coraz bardziej poznawać swoje rozwijające się dziecko.

5/5 - (3)
reklama