Jakie pierwsze buty dla dziecka

119

Z Zakupem pierwszych butów nie powinniśmy się zbytnio spieszyć. Małe stópki muszą mieć wystarczająco dużo czasu, aby zapoznać się z różnymi podłożami, które zmieniają się pod względem temperatury, jak i faktur. Małe stópki odczuwają bodźce, regulują swoją wrażliwość i testują swoje możliwości. Dzisiaj mamy dla Was krótki poradnik rodzica, który na pewno warto przeczytać.

Kiedy zdecydować się na pierwsze buty?

Bezpieczeństwo naszego dziecka jest najważniejsze. Kiedy wychodzimy z dzieckiem na spacer, a nasz maluch nie chce siedzieć już w wózki, tylko sam chce eksplorować świat, to jest to moment na zakup pierwszych bucików.  Najzdrowsze dla dziecka jest oczywiście chodzenie boso, jednak kiedy za oknem nie ma wysokich temperatur, a podłoże może być naszpikowane różnymi niebezpiecznymi elementami takimi jak szkło, kamienie, gałęzie, to w gołych stopkach nie puścimy malucha.

Pierwszy but powinien być giętki, elastyczny, łatwy do zgięcia, szczególnie w miejscu, gdzie stopa dziecka wykonuje ruch . Powinien być łatwy do wykręcenia na każdą ze stron. Można powiedzieć, że stopy naszych maluszków są w ciągłym ruchu, nawet wtedy gdy śpią. Buty dla dziecka powinny być również lekkie, w końcu nasz maluch nie jest wstanie unieść dużo.

Kolejnym ważnym aspektem jest przewiewność butów. W końcu nikt z nas nie lubi, gdy pocą się stopy. U maluszków mechanizm termoregulacji nadal dojrzewa, dlatego trzeba o to zadbać z pełną odpowiedzialnością. Powinniśmy wybrać buty ze skóry naturalnej, z przewiewnej membrany. Wentylowana podeszwa to również fantastyczna sprawa dla dziecięcych stópek.

A co z cholewką?

Często się słyszy, że dobry but powinien być za kostkę. Niestety to nieprawda. Pierwsze buty nie muszą, a nawet nie powinny być wysokie, ponieważ to może utrudniać ruch stópek. Jeśli zimą mamy do czynienia z wysokim butem, to pamiętajmy by cholewka była jak najbardziej miękka i elastyczna.

Dużo miejsca dla paluszków

Palce muszą mieć wystarczająco dużo miejsca do wykonywania ruchu, ponieważ one pracują nie tylko podczas samego chodu ale także podczas różnego rodzaju reakcjach równoważnych.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Odpowiednio dopasowany rozmiar ma ogromne znaczenie. Stopa ma nie tylko długość, ale i szerokość oraz wysokość  ( rodzice dzieci z wysokim podbiciem wiedzą o tym doskonale). Jeśli nie możemy zabrać dziecko ze sobą do sklepu, to powinniśmy obrysować stópkę dziecka na kartce. Pamiętajmy jednak, żeby nie powiększyć stópki. Musimy dodać kilka mm z przodu na wysokości dużego palucha, obrysować jeszcze raz i wyciąć. Warto dodać, że dodanie kilku dodatkowych milimetrów nie sprawi, że kupimy buty na zapas, ale jest to potrzebne do wzrostu i ruchu stopy.

5/5 - (1)
reklama