Wychowanie dziecka – poradnik rodzica

379

Społeczeństwo mocno podzieliło się w kwestii wychowywania dzieci. Część rodziców pozwala swoim pociechom na absolutnie wszystko, przez co mają one później problemy z kontrolą swoich zachowań. Na przeciwnym biegunie znajdują się rodzice, którzy nadużywają dyscypliny, a nawet rękoczynów. Oba te rodzaje wychowywania mogą mieć przykre konsekwencje, które kończą się czasami chorobami psychicznymi. Trzeba znaleźć złoty środek, który pogodzi odpowiedzialność ze zwykłą rodzicielską miłością. Jak dobrze wychować swoje dziecko? 

Częste rozmowy o problemach 

Wiele dzieci nie umie uzewnętrznić swoich problemów. Trzymają gdzieś w środku swoje sekrety i nie dopuszczają do nich swoich rodziców. Ciężko im wykonać pierwszy krok. Inicjatywę powinien wykazać tutaj rodzic. Powinien rozmawiać jak najczęściej z dzieckiem i „drążyć” w jego codziennym życiu. Zwłaszcza jeżeli jest skryte i rzadko przebywa z kolegami na dworze. Im wcześniej zdiagnozuje się pewne problemy, tym częściej jest szansa odwrócić negatywne zjawiska. Dziecku może się to nie podobać, ale czasami trzeba postawić na swoim. 

Uczenie odpowiedzialności 

Nie można przymuszać dziecka do ciągłej nauki i prac domowych przez cały dzień. Czasami potrzebuje ono trochę wolnego czasu i korzystania z uroków dzieciństwa. Nie ma nic złego w codziennym wychodzeniu z kolegami na boisko. Trzeba jednak ustalić choćby minimalny zakres obowiązków. Sprzątanie swoich zabawek, odpowiedzialność za drogie przedmioty czy robienie wszystkich szkolnych zadań domowych. 

Czy wychowywanie dziecka jest trudne? 

Istnieje mnóstwo dzieci, których wychowanie jest prawdziwą katorgą. Wszystko bierze się jednak z zaniedbań na wczesnych etapach życia. Rodzic często jest sam sobie winny. Pozwalał dziecku na zbyt dużo, przez co stracił u niego autorytet. Z drugiej strony może stosować kary cielesne, przez co już nigdy nie odzyska zaufania dziecka. Im rodzic będzie bardziej odpowiedzialny w swoich obowiązkach, tym większych problemów uniknie w przyszłości – na każdym możliwym etapie życia dziecka. 

5/5 - (5)
reklama