Jak dbać o zdrowie naszego dziecka?

439

Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka to dwa bardzo ważne aspekty, o których właściwie każdego dnia myśli rodzic. Zabezpieczamy zatem narożniki, szafki, gniazdka kontaktowe oraz chowamy środki chemiczne poza zasięgiem naszych maluchów. Jak zadbać jednak o to, czego nie widać? Przeczytaj, jak małymi zmianami zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój swojego dziecka!

Co wpływa zdrowie dziecka?

  1. Szczepienia – podstawą profilaktyki zdrowotnej jest kalendarz szczepień, które mają ochronić malucha przed groźnymi infekcjami. Pierwsze szczepienia odbywają się w szpitalu, a następnie powinny być kontynuowane według zaleceń lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry.
  2. Zdrowe żywienie – w trakcie komponowania diety dziecka, warto zadbać o stosowanie ekologicznych produktów i wspólne przygotowywanie zdrowych posiłków. W menu dziecka muszą znajdować się owoce, warzywa, przetwory mleczne (np. jogurt naturalny), jajka, mięso oraz ryby, a u starszych dzieci także orzechy, czy pestki (np. dyni). Dziecko może oczywiście jeść także przekąski, ale najlepiej takie przygotowane samodzielnie w domu.
  3. Mycie zębów – ważnym elementem zdrowia jest higiena jamy ustnej! Należy dbać o nią od pierwszych dni życia dziecka przemywając dziąsła np. specjalnymi chusteczkami. Następnie powoli należy uczyć dziecko samodzielnego mycia zębów, choć eksperci sygnalizują, że przez pierwsze 7 lat życia dziecka należy mu w tym pomagać. Stan zębów warto kontrolować u dentysty co około 5 miesięcy.
  4. Aktywność fizyczna – ruch to zdrowie, dlatego dobrym nawykiem jest codzienne spacerowanie, jazda na hulajnodze lub rowerze, czy wspólne granie w piłkę nożną albo wyjście na plac zabaw.
  5. Dobre kosmetyki – skóra dzieci jest bardzo delikatna, dlatego warto dobrze dobierać kosmetyki, które mamy zamiar stosować u maluchów. Powinny być one bezpieczne i hipoalergiczne. Dobrze sprawdzają się np. emolienty dostępne w aptekach. 

Pamiętaj o tym

Dbanie o zdrowie naszych pociech nie jest skomplikowane, o ile znamy podstawowe zasady i naprawdę chcemy wprowadzać zdrowe nawyki! Najważniejsze jest jednak uważne obserwowanie dziecka i szybkie wychwytywanie sygnałów choroby, jak zmiana jego zachowania, częstsze oddawanie stolca, osłabienie lub pojawienie się zmian skórnych. Reakcja przy pierwszych symptomach pozwoli na skrócenie czasu leczenia oraz zmniejszy ryzyko konieczności stosowania np. antybiotyków.

5/5 - (4)
reklama